За оцінками ВООЗ, у світі нараховується 1,1 мільярда паліїв. Найбільша поширеність паління серед чоловіків спостерігається в Південній Кореї (68%), а серед жінок - у Данії (37%). Відповідні цифри для жінок і чоловіків у цих двох країнах складають 7% і 37%. Таким чином, у будь-якій країні палії складають меншість навіть серед дорослого населення.
Переважна більшість паліїв живе в країнах, що розвиваються. Відповідно до наявних даних, палить 48% чоловіків і 7% жінок. У розвинутих країнах відповідні цифри складають 42% для чоловіків і 24% для жінок. У такій країні, як Швеція, палить тільки 18% чоловіків і 21% жінок. У країнах із розвинутою ринковою економікою поширеність паління серед чоловіків складає в середньому 37%, у порівнянні з 60% у колишніх соціалістичних країнах Центральної і Східної Європи. Кількість сигарет, що випалюються одним палієм в день, вище в розвинутих країнах (22), ніж у тих, що розвиваються (14). Серед розвинутих країн найбільше щоденне споживання одним палієм - 24 сигарети в день - відзначається в країнах із розвинутою ринковою економікою, тоді як у колишніх соціалістичних країнах Європи відповідна цифра складає в середньому 18. Проте, по мірі того, як вік паляцої частини населення в країнах, що розвиваються, разом із їхньою толерантністю до нікотину буде зростати, щоденне споживання там також, мабуть, зросте. Зростання доходів, очевидно, прискорить цю тенденцію.
Протягом останніх двох десятиріч у розподілі епідемії тютюну відбувся значний зсув. Зниження споживання тютюну в розвинутих країнах було урівноважено зростанням споживання його в країнах, що розвиваються. Помітний успіх у контролі над тютюном у деяких країнах був зведений нанівець збільшенням споживання тютюну в інших. У світовому масштабі не спостерігається явного прогресу в зниженні споживання тютюну. Середньосвітове споживання залишається на постійному рівні приблизно: 1650 сигарет на людину в рік із початку 1980-х років.
За матеріалами Коаліції громадських організацій та ініціатив за вільну від тютюнового диму Україну |